تبلیغات
مطالب اینترنتی - مهم حرفی است که فیلم می‌زند

مهم حرفی است که فیلم می‌زند

نویسنده : نویسنده یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 03:08 ب.ظ  •   مفیدستان:

«علیرضا عسگری» كارگردان فیلم كوتاه «سكوت» درباره‌ی ویژگی‌های این فیلم می‌گوید:


مهم حرفی است که فیلم می‌زند


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – شراره داودی:
در نوجوانی به فیلم‌دیدن علاقه‌ی زیادی داشته ولی فکر نمی‌کرده هیچ‌وقت فیلم‌ساز شود. او در پایان دوره‌ی نوجوانی به فیلم‌سازی هم علاقه‌مند شده و این مسیر را انتخاب کرده است.

«علی عسگری» فیلم‌ساز ایرانی است كه با فیلم كوتاه «سكوت» در بخش «سینمای سعادت» یا مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل حضور دارد. او سال‌هاست فیلم كوتاه می‌سازد و این فیلم كوتاه را به همراه «فرنوش صمدی» در ایتالیا و فرانسه ساخته است. سكوت داستان «فاطمه» و مادرش است كه پناهنده‌های كردی هستند و در ایتالیا زندگی می‌كنند. وقتی كه آن‌ها به مطب دكتر می‌روند، فاطمه ترجیح می‌دهد به‌جای ترجمه‌ی‌ حرف‌های دکتر برای مادرش، سکوت کند.

این فیلم كوتاه پیش از این در جشنواره‌های گوناگونی از جمله جشنواره‌ی ملی فیلم فجر، جشنواره‌ی فیلم كوتاه تهران و جشنواره‌های كن، ملبورن و لندن حضور داشته و هم‌چنین توانسته جایزه بهترین کارگردانی جشن خانه‌ی سینما و بهترین فیلم كوتاه جشنواره‌ی اینترفیلم برلین را در یافت کند.

  • این سكوت‌ فاطمه به تصمیم درونی او برمی‌گردد یا نشان از درون پر فراز و نشیب این دوره‌ی سنی دارد؟

می‌تواند هردو باشد؛ هم به دلیل فراز و نشیب‌های این سن و هم به دلیل تصمیمی درونی که این دختر می‌گیرد. البته تصمیمی که او می‌گیرد بیش‌تر به معصومیتش برمی‌گردد، چون حس می‌کند با سکوت‌کردن می‌تواند مادرش را برای خودش حفظ کند.

  • ایده‌ی اولیه‌ی این داستان از کجا آمد؟

من و فرنوش صمدی برای تحصیل به ایتالیا رفته بودیم و در آن‌جا، زبان و نحوه‌ی برقراری ارتباط، اولین چیزی بود که با آن مواجه شدیم. این‌که چه‌طور باید با دیگران حرف بزنیم و همین موضوع که در مواردی نمی‌توانستیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، اولین جرقه‌ها را در ذهن ما به‌وجود آورد. اما در ادامه بحث‌های دیگری هم به ایده‌ی اولیه‌ی ما اضافه شد؛ مثلاً کودکان و نوجوانان مهاجر‌ معمولاً با خانواده‌های خود هستند و خیلی چیزها را می‌بینند، اما نمی‌توانند حرف بزنند و سکوت می‌کنند. این موضوع‌ها در کنار هم باعث شکل‌گرفتن ایده‌ی اولیه‌ی این فیلم شد.

  • چرا شخصیت اصلی فیلم را نوجوان انتخاب كردید؟ فقط یک سن بود یا گذر از دوره‌ی کودکی به نوجوانی در روند داستان تأثیر داشت؟

این‌که چرا شخصیت اصلی نوجوان است، یک دلیل دراماتیک دارد؛ وقتی که سن دختر کم باشد، رابطه‌ی عاطفی با مادر، خاص‌تر و ویژه‌تر است و جدای از این در مراحلی که در فیلم اتفاق می‌افتد سن دختر مطرح می‌شود، چون دکتر می‌‌خواهد بداند می‌تواند حقیقت را به او بگوید یا نه. از طرفی بخشی از فیلم درباره‌ی بچه‌هایی است که همراه با خانواده‌هایشان به قصد مهاجرت از کشور خود خارج می‌شوند و توانایی صحبت‌کردن در مقصد را ندارند. این فیلم نمادی از تمامی این بچه‌هاست.

  • از چه سنی به فیلم‌سازی علاقه پیدا كردید؟

در نوجوانی به فیلم‌دیدن علاقه‌ی زیادی داشتم ولی فکر نمی‌کردم فیلم‌ساز شوم. اما در ۱۸ یا ۱۹سالگی بود كه به فیلم‌سازی هم علاقه‌مند شدم.

  • فیلم‌های شما در جشنواره‌های مختلفی حضور داشته و جوایز زیادی هم دریافت کرده‌اند. حضور در جشنواره‌ها چه‌قدر روی کار شما تـأثیر دارد و این جایزه‌ها چه‌قدر به‌ شما در مسیرتان کمک کرده است؟

نمی‌شود گفت این موضوع در کار من تأثیر خیلی زیادی داشته است؛ تأثیر مثبت و منفی داشته، اما سعی کرده‌ام بیش‌تر مثبت‌ها را نگه دارم. چون با حضور در جشنواره‌ها، هم آدم‌های بیش‌تری فیلمت را می‌بینند و هم امکان صحبت با آدم‌های بیش‌تری وجود دارد و برای پروژه‌های بعدی راحت‌تر تهیه کننده پیدا می‌کنید. با توجه به این‌که آن‌ها موفقیت‌ها را دیده‌اند، بهتر اعتماد می‌کنند. اما به حال ممکن است تأثیر منفی هم داشته باشد.

مثلاً ممکن است دیگران انتظار فیلم‌ساختن از تو داشته باشند و ببینند فیلم جدیدی که ساخته‌ای به کدام جشنواره‌ها می‌رود و کجا دیده می‌شود. این موضوع به‌هرحال استرس‌زا است و کنترل‌کردن آن هم سخت به نظر می‌رسد و ممکن است گاهی تأثیر منفی هم داشته باشد. اما من سعی می‌کنم در زمان ساخت فیلم خیلی به این موضوع‌ها فکر نکنم و کار خودم را انجام بدهم. بعد از این‌که مراحل فنی انجام شد به جشنواره‌‌ها و اتفاق‌هایی که ممکن است برای فیلم رخ دهد، فکر می‌کنم.

  • فیلم شما محصول ایتالیا و فرانسه است. فکر می‌کنید اگر از ایران بود هم همین‌قدر در دنیا دیده می‌شد؟

به نظرم این موضوع خیلی تأثیر ندارد، مخصوصاً در ارتباط با این فیلم. چون در «سکوت» درباره‌ی یک مسئله‌ی خیلی مهم صحبت می شود و این خود فیلم است که دیده می‌شود و بعد این‌كه محصول کدام کشور است مورد توجه قرار می‌گیرد. پس اگر جذابیت‌های لازم را داشته باشد، محصول کجا‌بودن اهمیت چندانی ندارد. مهم دیدگاه و حرفی است که فیلم می‌زند.

مثلاً من فیلم‌های قبلی خودم را در ایران ساختم و موفقیت آن‌ها هم زیاد بود. فكر می‌كنم محصول کجابودن خیلی اهمیت ندارد و حرف فیلم مهم‌تر است.

  • فکر می‌کنید نوجوان‌ها با این فیلم و شخصیت نوجوان آن ارتباط برقرار می‌كنند؟

بله، فکر می‌کنم نوجوان‌ها ارتباط خوبی با فیلم برقرار ‌کنند، چون به‌هرحال فیلم روایتی از رابطه‌ی یک نوجوان با مادرش است و این رابطه مخصوصاً در این سن موضوع خیلی مهمی است. وقتی فیلم را در برخی رویدادهای سینمایی مخصوص کودکان و نوجوانان نمایش دادیم، استقبال خیلی خوبی از فیلم اتفاق افتاد و سؤال‌هایی می‌كردند که برای خود من هم جذابیت زیادی داشت.

  • نوجوان‌هایی که به فیلم‌سازی علاقه دارند از کجا می‌توانند کار خود را شروع کنند؟

مهم‌ترین چیز برای شروع فیلم‌سازی، خواندن کتاب‌های خوب و تماشای فیلم‌های خوب است. نوجوان‌ها باید یاد بگیرند دنیای اطرافشان را با دقت ببینند، اتفاق‌ها را رصد کنند و درباره‌ی آن‌ها فکر کنند. این مسائل نوجوان‌ها را برای حضور در این عرصه آماده می‌کند.

حضور در این عرصه کار سختی است و نیاز به امکانات زیادی دارد، چون به هرحال فیلم‌سازی یك کار شخصی نیست. اما در سن نوجوانی می‌توان روی دیدگاه‌های شخصی کار کرد و اطلاعات کسب کرد تا وقتی شرایط مناسبشان پیش آمد، با آمادگی خوبی فیلم‌سازی کنند.

دوچرخه

سكوت / عكس: مرضیه الوندیلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

زندگی هایی که حرمتشان فرو ریخته استشوهرم کتکم می زند هرزه است تا حرفی هم بزنم می گوید من توهم دارم بیمارم و اینها همه حلقه گم شده ی راز رازی که در فیلم راز اگر فیلم راز را دیده اید اما نتوانسته اید که از ایده ی آن همیشه و همه جا نتیجه بگیرید الف شرمندگی و سکوت گوهر گرانی است که به هر کس ندهندچند سالی است که از خروج پر سر و صدای دختر بهزاد فراهانی می‌گذرد؛ اما شور بختانه و یا دانلود رایگان فیلم و سریال با لینک مستقیمدانلود فیلم کی داده کی گرفته با لینک مستقیم دانلود رایگان فیلم ایرانی کی داده کی نقد مسعود فراستی بر فیلم هامون داریوش مهرجویی روشنفکرم اگر فیلمنامه بنویسید ، متوجه می شوید که برای هنرمند بسیار سخت است که اثر را از آیا ازدواج با دختری که با پسری رابطه داشته درست است؟ شهر آیا ازدواج با دختری که با پسری رابطه داشته درست است؟فان وسرگرمیمتن آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام تو خوبی تو خوبی من چه آرومم کنار تو عزیزم تو خوبی من چگونه می‌توان یک رابطه را قطع کرد؟ مدتی است که هر روشی را چگونه می‌توان یک رابطه را قطع کرد؟ مدتی است که هر روشی را دنبال میکنم نتیجه نمیدهد؟صدای مردم مجله اینترنتی اسرارنامهرویدادهایی که برای ما و شما مساله هستند طبیعتا بیشتر از سبزوار و هر آنچه به اقشار الف بابک زنجانی گفته است که میلیاردها تومان به انتخابات بابک زنجانی گفته است که میلیاردها تومان به انتخابات رئیس جمهور کمک کرده در پرونده مهم حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می‌زند فكر می‌كنم محصول کجابودن خیلی اهمیت ندارد و حرف فیلم مهم‌تر هرلحظه، مهم حرفی است که فیلم می‌زند اخباراجتماعیمهم مهم حرفی است که فیلم مهم دیدگاه و حرفی است که فیلم می‌زند همشهری آنلاین مهم حرفی است که فیلم می‌زند صاحب‌خبر مهم حرفی است که فیلم می‌زند فكر می‌كنم محصول کجابودن خیلی اهمیت ندارد و حرف فیلم مهم‌تر مهم حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می‌زند صاحب‌خبر مهم حرفی است که فیلم می‌زند صاحب‌خبر مهم حرفی است که فیلم می‌زند صاحب‌خبر می سازد در طرز نگاهت جهان و ای که خلق می می سازد در طرز نگاهت جهان و ای که خلق می می سازد در طرز نگاهت جهان و ای که خلق می نشانه طلاق عاطفی که هر زوجی باید بداند نشانه طلاق عاطفی که هر زوجی باید بداند نشانه طلاق عاطفی که هر زوجی باید بداند مهم حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می‌زند مفیدستان مهم حرفی است که فیلم می‌زند کودک و نوجوان فرهنگی مهم دیدگاه و حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است مهم حرفی است که فیلم می‌زند پرتال جامع تایا مهم حرفی است که فیلم مهم دیدگاه و حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می زند در نوجوانی به فیلم دیدن علاقه مهمحرفیاستفیلمزند مهم حرفی است که فیلم می زند در نوجوانی به فیلم دیدن علاقه ی زیادی داشته ولی فکر نمی کرده هیچ مهم حرفی است که فیلم می‌زند مهم حرفی است که فیلم می‌زند استعداد حرف اول را در بازیگری می زند موقع که فیلم ضبط شد بلندی نقش مهم نیست، مهم این است که مخاطب اند، حرفی برای اسپیلبرگ مهم‌ترین فیلم زندگی‌ام را ساختم یک نکته مهم در فیلم‌های شما وجود دارد و آنهم حرفی که تادوس استیونس می‌زند حرفی پرمعنا است دلم برای كسی تنگ است كه رمضان ماهی است كه ابتدایش دیری است كه دلدار پیامی غیبت غیر موجه عملی است كه مسجد خوب مسجدی است كه قناعت مالی است كه ان چه بازی است كه تخته نرد بیم است كه سودایت

مطلب مهم حرفی است که فیلم می‌زند در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :مهم حرفی است که فیلم می‌زند
http://mofidestan.ir/%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%ad%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%da%a9%d9%87-%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b2%d9%86%d8%af/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر